Obec Bitětice
iv>

H i s t o r i e :

První zmínky o obci pocházejí z roku 1379, kdy je zmiňována v souvislosti s řečickým panstvím. Nejstarší tvar jména obce zní Bietětice a znamenala ves lidí Bieťatových, neboť bylo ve staré kronice zapsáno, že obec založil rod Bíťat.

Vždy to byla vzhledem k nadmořské výšce menší osada. V roce 1379 měla 14 gruntů osedlých, a když nastala možnost volného stěhování, tak ještě dva grunty pusté, takzvané "poustky". V robotních povinnostech zde bylo uloženo orání, svážení sena, vožení dříví na řečický hrad, odvážení slámy, atd.

V novodobých dějinách se stala 24. října 1944 významná událost. V okolí obcí Lipice a Bitětice byl omylem vysazen z letadla partyzánský oddíl dr. Miroslava Tyrše (8 Slovánků a 7 Rusů), určený pro odbojové akce ve východních Čechách. Dvě stovky příslušníků německého vojenského komanda je hledalo marně i přes to, že se skupina parašutistů v okolí skrývala asi šest týdnů. Našlo se jen 12 padáků. Pro upomínku na tuto událost stojí na rozcestí za Lipicí směrem na Bitětice kamenný památník.

Návsi dominuje kaplička zasvěcená sv. Máří Magdaleně, jejíž dnešní podoba pochází z roku 1937. Okolí bylo upraveno po druhé světové válce.

S o u č a s t n o s t :

Obec Bitětice je místní částí města Pelhřimova a leží asi 8 kilometrů od něj na okraji kraje Vysočina. Žije zde 34 trvale hlášených obyvatel, z toho je 10 dětí. Obec má 17 stavení a z kterých 4 domy patří majitelům dojíždějícím zpravidla jen na víkendy.

Bitětice zastupuje osadní výbor ve složení: Milan Váňa - předseda místního aktivu, Jana Kozojedová a Milena Buřilová.

Obec leží v nadmořské výšce 584 m n. m. a rozloha katastrálního území je celkem 281 ha, z toho 201 ha zemědělské půdy, 65 ha lesů, 1,2 ha vodních ploch, 1,8 ha zastavených ploch a 11,5 ha ostatních ploch. Nedaleko obce směrem na Milotičky leží třetí nejvyšší kopec Pelhřimovska - Houska (625 m n. m.)

Spojení s Pelhřimovem zajišťuje autobusová doprava.

Děti jezdí do školy a školky do Pelhřimova, kde je zajištěna pro obyvatele obce veškerá infrastruktura.